मणिपुरमा ताजा हिंसामा ३ जनाको मृत्यु, २ महिनापछि कुकी समूहले NH-२ नाकाबन्दी हटाए

भारत । मणिपुरको विष्णुपुर जिल्लामा अज्ञात व्यक्तिहरूसँगको गोली हानाहानमा तीन “गाउँ स्वयंसेवक” मारिएका छन्। यसैबीच, दुईवटा छाता कुकी संगठनले आइतबार राष्ट्रिय राजमार्ग २ को सडक अवरुद्ध फिर्ता लिने घोषणा गरेका छन् ।

मणिपुरको विष्णुपुर जिल्लाको खोइजुमन्तबी गाउँमा ताजा हिंसाका कारण कम्तीमा तीन जनाको मृत्यु भएको छ । तीन “गाउँ स्वयंसेवकहरू” अस्थायी बंकरमा क्षेत्रको सुरक्षा गरिरहेका थिए जब तिनीहरू अज्ञात बन्दुकधारीहरूसँगको गोलीबारीमा मारिए।

शनिबार राति भएको गोली हानाहानमा अन्य पाँच जना घाइते भएका छन् । प्रहरीका अनुसार घाइते दुईको अवस्था गम्भीर रहेको र उनीहरुलाई इम्फालको अस्पतालमा लगिएको छ ।

यसैबीच, युनाइटेड पीपुल्स फ्रन्ट (UPF) र कुकी नेशनल अर्गनाइजेसन (KNO),दुई छाता कुकी सङ्गठनहरूले राष्ट्रिय राजमार्ग २ मा रहेको मणिपुरको कांगपोकपी जिल्लामा सडक अवरोधहरू हटाएका छन्। यो कदम केन्द्रीय गृहमन्त्री अमित शाहको अपीलपछि आएको हो।

दुवै कुकी संगठनले संयुक्त विज्ञप्ति जारी गर्दै राजमार्गमा भएको नाकाबन्दी तत्काल प्रभावबाट हटाइएको बताए । संगठनहरूले भने कि गृहमन्त्रीले राज्यमा “शान्ति र सद्भाव पुनर्स्थापना गर्न गहिरो चासो” देखाएका थिए।

मणिपुरमा दुई राष्ट्रिय राजमार्गहरू छन् – NH-2 (इम्फाल-दिमापुर) र NH-37 (इम्फाल-जिरिबम)। मणिपुरमा मे महिनामा हिंसा भड्किएपछि NH-२ कुकी संगठनहरूले अवरुद्ध गरेको छ।

मणिपुरले मे घ मा पहाडी जिल्लाहरूमा मेइती समुदायको अनुसूचित जनजाति “एसटी) को दर्जाको मागको विरोधमा ‘आदिवासी एकता मार्च’ आयोजना गरेपछि पहिलो पटक हिंसा सुरु भएपछि जातीय द्वन्द्वको श्रृंखला देखियो।

हिंसापछि मणिपुरका आठ जिल्लामा कर्फ्यू लगाइएको थियो र पूरै उत्तरपूर्वी राज्यमा मोबाइल इन्टरनेट सेवा केही दिनका लागि बन्द गरिएको थियो। मणिपुरमा हिंसा आरक्षित वन भूमिबाट कुकी गाउँलेहरूलाई निष्कासन गर्ने सम्बन्धमा तनावको कारण थियो, जसले साना आन्दोलनहरूको श्रृंखला निम्त्यायो।

मणिपुरको जनसंख्याको लगभग ५३ प्रतिशत मेइटिसहरू छन् र अधिकांश इम्फाल उपत्यकामा बस्छन्। जनजाति – नागा र कुकी – जनसंख्याको ४० प्रतिशत हो र पहाडी जिल्लाहरूमा बसोबास गर्दछ। (इन्डिया टुडेमा खबर छ ।)