युरोपको औषधि नियामकले आत्महत्याको जोखिमको लागि वजन घटाउने ज्याबहरूको अनुसन्धान गरेको छ

सदस्य राज्य आइसल्याण्डले युरोपेली औषधि एजेन्सीलाई तीनवटा केसहरू देखेपछि सूचित गर्यो । सुरक्षा मूल्याङ्कनले वेगोवी, सक्सेन्डा र ओजेम्पिक जस्ता समान औषधिहरूलाई हेर्नेछ, जसले भोक कम गर्न मद्दत गर्दछ।

उत्पादन पुस्तिकाहरूले पहिले नै सम्भावित साइड इफेक्टको रूपमा आत्महत्या गर्ने विचारहरू सूचीबद्ध गर्दछ।आत्मघाती व्यवहार हाल यी प्रिस्क्रिप्शन औषधिहरूको लागि सूचीबद्ध गरिएको छैन।

सेलिब्रेटी तौल घटाउने जाब केमिस्टहरूले बेच्ने छन् NHS मा वेगोवी  प्रस्ताव गर्न GPs के तौल घटाउनु मोटोपनासँग लड्ने जवाफ हो ?
EMA को फार्माकोभिजिलेन्स जोखिम मूल्याङ्कन समिति (PRAC), जसले समीक्षा सञ्चालन गरिरहेको छ, औषधिहरूको समान फराकिलो वर्गमा अन्य उपचारहरू, ग्लुकागन-जस्तै पेप्टाइड-१ (GLP-1) रिसेप्टर एगोनिस्टहरूलाई पनि मूल्याङ्कन गर्न आवश्यक छ कि छैन भनेर विचार गर्नेछ। तर प्रारम्भमा, यसले सेमाग्लुटाइड वा लिराग्लुटाइड समावेश गर्ने तौल घटाउने औषधि प्रयोग गर्दा हुने जोखिमहरूको मात्र मूल्याङ्कन गर्नेछ।

एक EMA अधिकारीले भने: “तीनवटा केस रिपोर्टहरू पछ्याउँदै आइसल्याण्डिक मेडिसिन एजेन्सीले उठाएको संकेत प्रक्रियाको सन्दर्भमा समीक्षा भइरहेको छ।” संकेत भनेको नयाँ वा ज्ञात प्रतिकूल घटनाको जानकारी हो जुन सम्भावित रूपमा औषधिको कारणले हुन्छ र यसले थप अनुसन्धानको वारेन्टी दिन्छ। “केस रिपोर्टहरूमा आत्महत्या गर्ने विचारका दुई घटनाहरू समावेश छन् – एउटा सक्सेन्डाको प्रयोग पछि र अर्को ओजेम्पिक पछि।” एउटा थप केसले सक्सेन्डासँग आत्म-चोटको विचार रिपोर्ट गर्यो। “थप जानकारी उपलब्ध हुँदा EMA ले थप सञ्चार गर्नेछ।”

विश्वव्यापी अभाव 

व्यक्तिहरू, प्राय: सेलिब्रेटीहरूको बारेमा सामाजिक सञ्जाल पोष्टहरू, ठूलो मात्रामा तौल बहाउँदा यी प्रकारका उपचारहरूको लागि ठूलो माग बढेको छ।

सक्सेन्डा र वेगोवी स्वीकृत र वजन घटानेको लागि इजाजतपत्र प्राप्त छन्। वेगोवी अझै बेलायतमा उपलब्ध छैन – तर प्रधानमन्त्रीले भनेका छन् कि इङ्गल्याण्डका जीपीहरूले चाँडै केही बिरामीहरू, साथै विशेषज्ञ वजन-व्यवस्थापन क्लिनिकहरूलाई यो प्रस्ताव गर्न थाल्न सक्छन्।

वेजेम्पिक् मधुमेह भएका मानिसहरूलाई रगतमा चिनी र तौल नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्नको लागि हो तर यसमा वेगोवी जस्तै सेमग्लुटाइडको कम खुराक हुन्छ। र मधुमेह नभएका केही मानिसहरूले तौल घटाउनको लागि पहिले नै भरिएको कलम किन्छन्, त्यहाँ विश्वव्यापी अभाव जारी छ।

सबै औषधिहरूमा सम्भावित साइड इफेक्टहरू छन्। तौल घटाउने औषधिहरूका लागि, जुन स्वस्थ आहार र व्यायामसँगै प्रयोग गरिनुपर्छ, अधिक सामान्यहरू समावेश छन्स्

  • वाकवाकी
  • वान्ता
  • टाउको दुखाइ
  • पखाला
  • कब्जियत
  • पेट दुख्ने
  • थकान

डिप्रेसन वा आत्महत्याको विचारहरू उत्पादन-सूचना पुस्तिकामा सूचीबद्ध गरिएको छ, जसले प्रयोगकर्ताहरूलाई सल्लाह दिन्छ:  “तपाईंले कुनै पनि मानसिक परिवर्तनहरूमा ध्यान दिनुपर्छ, विशेष गरी तपाईंको मुड, व्यवहार, विचार, वा भावनाहरूमा अचानक परिवर्तनहरू। यदि तपाईं आफ्नो स्वास्थ्य सेवा प्रदायकलाई तुरुन्तै कल गर्नुहोस्। कुनै पनि मानसिक परिवर्तनहरू छन् जुन नयाँ, नराम्रो, वा चिन्ताजनक छ।”

यसका लागि प्रिस्क्राइबरहरूलाई पनि अनुगमन गर्न सल्लाह दिइन्छ।

निर्माता नोवो नर्डिस्कले इएम्ए (EMA) सँग काम गरिरहेको छ र भन्छ कि बिरामीको सुरक्षा एक उच्च प्राथमिकता हो। एक प्रतिनिधिले भनेस् जिएलपि १ (GLP-1)  रिसेप्टर एगोनिस्टहरू टाइप २ मधुमेहको उपचार गर्न १५ वर्ष भन्दा बढी र मोटोपनाको उपचारको लागि आठ वर्षको लागि प्रयोग गरिएको छ, नोभो नोर्डिस्क उत्पादनहरू जस्तै सेमग्लुटाइड र लिराग्लुटाइड जुन यूकेको बजारमा छ। २०१८ र २०१९ क्रमशः।

“ठूलो क्लिनिकल(परीक्षण कार्यक्रमहरू र पोस्ट(मार्केटिङ निगरानीबाट सङ्कलन गरिएको सुरक्षा डेटाले सेमग्लुटाइड वा लिराग्लुटाइड र आत्महत्या र आत्म-हानि गर्ने विचारहरू बीचको कारणगत सम्बन्ध देखाएको छैन।” नोवो नर्डिस्कले निरन्तर चलिरहेको क्लिनिकल परीक्षणहरू र यसको उत्पादनहरूको वास्तविक-विश्व प्रयोगबाट डाटाको निगरानी गरिरहेको छ र स्वास्थ्यकर्मीहरूलाई बिरामीको सुरक्षा र पर्याप्त जानकारी सुनिश्चित गर्न अधिकारीहरूसँग नजिकबाट सहकार्य गर्दछ।” इएम्ए (EMA) लगातार सुरक्षा संकेतहरूको लागि निगरानी गर्दछ र नोभो नोर्डिस्कले पनि गर्दछ।”

नोवो नर्डिस्क (NOVA NORDISK) बिरामी सुरक्षा सुनिश्चित गर्न प्रतिबद्ध रहन्छ।”

बेलायतको औषधि नियामक, मेडिसिन्स र हेल्थकेयर उत्पादन नियामक एजेन्सी एमएचआरए ले अवस्थाको अनुगमन गरिरहेको बताएको छ।

एमएचआरएका प्रमुख सुरक्षा अधिकारी डा एलिसन केभले भनेस् “हाम्रो नजिकको अनुगमनको एक भागको रूपमा, कुनै पनि उदीयमान प्रमाणहरू नियमित रूपमा सूचनाका अन्य स्रोतहरूसँग विचार गरिन्छ, शंकास्पद प्रतिकूल औषधि प्रतिक्रियाहरू सहित। हामी स्वास्थ्यकर्मीहरू र बिरामीहरूलाई उपयुक्त भएमा कुनै पनि नयाँ सल्लाह दिनेछौं।”

यदि तपाई आत्मघाती विचारहरू वा आत्म(हानिको विचारहरू अनुभव गर्दै हुनुहुन्छ भने, कृपया तत्काल चिकित्सा सहायता खोज्नुहोस्।