मातृभाषा सिक्दै चितवनका गुरुङ समुदाय

भरतपुर, १ भदौ । चितवनको इच्छाकामना गाउँपालिका–४ कुरिनटारका कृष्णबहादुर गुरुङ दैनिक एक घण्टा मोटरसाइकल चलाएर भाषा सिक्नकै लागि भरतपुर आउनुहुन्छ । उहाँलाई आफ्नो समुदायको भाषा सिक्ने हुटहुटी भएकै कारण एक दिन पनि कक्षा छोड्नुभएको छैन । ४७ वर्षको उमेरसम्म उहाँलाई गुरुङ भाषा आउँदैन । “मेरो बाजेबराजुदेखि नै गुरुङ भाषा बोल्नुभएन । हाम्रो क्षेत्रमा बस्ने कसैले आफ्नो भाषा नबोलेकै कारण लोप हुँदै गयो । अहिले आफ्नो पहिचानका लागि पनि भाषा सिक्नुपर्छ भन्ने लागेर प्रशिक्षणमा सहभागी भइरहेको छु”, उहाँले भन्नुभयो । बोल्न जान्ने भएदेखि नै गुरुङ भाषाको ज्ञान नपाएको उहाँले बताउनुभयो ।

उहाँ जस्तै भाषा नजानेका ५० जनालाई तमू ह्युल छोँज धीँ, गुरूङ राष्ट्रिय परिषद् चितवनले १६ दिनको गुरूङ (तमू) भाषाको कक्षा सञ्चालन गरिरहेको छ । भरतपुर–२ स्थित महाबौद्ध गुम्बा (तीनखोले)मा सुरू भएको भाषा कक्षा भदौ २ गतेसम्म सञ्चालन हुनेछ । तमूस्यो ह्युल छोँज धीँ गुरूङ महिला राष्ट्रिय परिषद् चितवन र ह्युल छोँज धीँको र तमूस्यो ह्युल छोँज धीँको भरतपुर महानगर समितिले भाषा कक्षा सञ्चालनमा सहयोग गरेका छन् । प्रशिक्षणमा गुरुङ समुदायको उत्साहजनक सहभागिता रहेको छ । फरक जिल्लाका गुरूङको बसोबास बाक्लिँदै जाँदा चितवनमा बोलिने गुरूङ भाषामा विविधता पाइने र नयाँ पुस्ताले त्यो पनि बिर्संदै गएको हुँदा भाषा कक्षा सञ्चालन गर्नुपरेको ह्युल छोँज धीँ चितवनकी अध्यक्ष विमलादेवी गुरूङले बताउनुभयो ।

उहाँले गुरुङ समुदायको पहिचान, संस्कार र संस्कृति जोगाउनका लागि प्रशक्षिण आयोजना गरिएको जानकारी दिनुभयो । उहाँले जातीय पहिचानका लागि पनि भाषा सिक्नुपर्छ भनेर आफ्नो समुदायका मानिसलाई सचेत गराएको बताउनुभयो । “अघिल्लो पुस्ताले नबोलेको ठाउँमा गुरुङ भाषा बोल्न जान्दैनन्”, उहाँले भन्नुभयो, “आफ्नो भाषा लोप हुँदै गएको महशुस हुन थालेको छ ।” चितवनमा धेरै ठाउँबाट गुरुङ समुदायका मानिस यहाँ बसाइँसराइ गरेर आएका कारण भाषामा विविधता रहेको बताउँदै गुरुङ भाषाको कक्षालाई निरन्तरता दिइने उहाँको भनाइ छ ।

चितवनमा गोरखा, लमजुङ, तनहुँ, पर्वत, कास्कीलगायतका जिल्लाबाट धेरै गुरुङ समुदायका मानिस बसाइ सरेर चितवन आएको विमलादेवीले जानकारी दिनुभयो । चितवनमा ५० हजार बढी गुरुङ समुदायको बसोबास रहेको उहाँले बताउनुभयो । गुरूङ भाषाको लिपि लोपोन्मुख अवस्थामा पुगिसकेको छ । पत्रकार तथा भाषा प्रशिक्षक तुलमान गुरुङले भाषा प्रशिक्षणले नयाँ पुस्तामा ऊर्जा प्रदान गर्ने बताउनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “भाषा जान्नेलाई चासो भएन, नजान्नेलाई चासो भयो, नयाँ पुस्ताले केही जान्दैनन् । बाउबाजेदेखि नै बोल्ने अभ्यास हराएका कारण समस्या भयो, उनीहरुलाई अब सिकाउँदै जानुपर्छ ।” उहाँले भाषा सिक्नलाई इच्छाकामनाको कुरिनटारदेखि पश्चिम चितवनको पटिहानीसम्मका गुरुङ समुदाय आएको जानकारी दिनुभयो ।

उहाँले प्रशिक्षणमा सिकेका कुराहरुलाई घरमा अभ्यास गर्नुपर्ने भन्दै नियमितरुपमा यस्ता कक्षा सञ्चालन हुन आवश्यक रहेको बताउनुभयो । अहिलेको सिकाइ रोमन (नेपाली) अक्षरकै आधारमा हुने प्रशिक्षक सीतादेवी गुरूङले भन्नुभयो । सामान्यतयाः आधारभूत सिकाइका लागि कक्षा सञ्चालन गरिएको उहाँको भनाइ छ । घरगाउँमा नियमितरूपमा बोलीचालीमा प्रयोग हुने शब्दलाई आधार मानेर कक्षा सञ्चालन गरिएको अर्की प्रशिक्षक उमिता गुरूङले बताउनुभयो ।

उहाँले कतिपय गुरुङले मातृभाषा उच्चारणसमेत गर्न नजान्ने भन्दै प्रारम्भिक कक्षाले भाषाको जर्गेना गर्ने बताउनुभयो । हाललाई आधारभूत सिकाइ भए पनि पछि कुनै समय थप सिकाइको चरणमा थप गहिराइमा जान पनि सकिने उहाँले बताउनुभयो । भाषा सिक्नका लागि आउने महिला दिदीबहिनीको सङ्ख्या बढी छ ।

पछिल्लो समय पुस्तान्तरण हुँदै जाँदा कतिपय शब्द नेपालीकरण भइसकेको हुँदा त्यसलाई बढ्न नदिन पनि सिकाइ आवश्यक परेको तमूस्यो ह्युल छोँज धीँ चितवनकी अध्यक्ष शकुन्तला गुरूङले बताउनुभयो । पछिल्लो समय जन्मिएकाले पुरानो कुरा सिक्न नपाउँदा भाषा नै लोप हुने खतरा बढेको हुँदा केही समयमात्रै भए पनि आन्तरिक स्रोत जुटाएर कक्षा चलाएको उहाँले बताउनुभयो ।