द ग्रेट नेपाली पोलिटिकल सर्कस

-सम्राट थापा/चितवन आवज

कुनै समय, काठमाडौँको मुटुमा एउटा यस्तो ठाउँ थियो जहाँ राजनीति र कमेडी एकदमै अप्रत्याशित रूपमा टक्कर भएको थियो। यो “नेपाली राजनीतिक सर्कस” को रूपमा चिनिन्थ्यो, जुन नेपाली राजनीतिको अशान्तिपूर्ण संसारमा मात्र अवस्थित हुन सक्छ।

हाम्रो कथा नेपालको प्रधानमन्त्री बन्ने सपना देख्ने महत्त्वाकाङ्क्षी युवा राजनीतिज्ञ राजबाट सुरु हुन्छ। राज आफ्नो निर्दोष हास्यको लागि परिचित थिए, र उनी विश्वास गर्थे कि हाँसो जनताको मन जित्ने कुञ्जी हुन सक्छ।

आफ्नो राजनीतिक करियरको प्रारम्भिक दिनहरूमा, राजले राजनीतिक रेलीहरू आयोजना गर्न थाले जुन स्ट्यान्ड-अप कमेडी सोहरू जस्तै महसुस भयो। उनले देशको अवस्था, कहिल्यै अन्त्य नहुने राजनीतिक उथलपुथल र नेपाली राजनीतिक व्यवस्थाका बेतुका कुराहरूका बारेमा ठट्टा गर्ने थिए। मानिसहरूले उनको बुद्धिमा हाँस्न प्रतिरोध गर्न सकेनन्, र उनको लोकप्रियता बढ्यो।

एक दिन राजको मनमा एउटा राम्रो आइडिया आयो। उनले आफ्नो कडा आचरणका लागि कुख्यात वर्तमान प्रधानमन्त्रीलाई चुनौती दिने निर्णय गरे। प्रधानमन्त्रीलाई परम्परागत राजनीतिबाट नभई कमेडी प्रदर्शनबाट पराजित गर्ने राजले बताए । दुई राजनीतिज्ञहरू हास्यास्पद वन-लाइनहरू र बेतुका प्रोप कमेडीले भरिएको रमाइलो बहसमा संलग्न हुँदा राष्ट्रले अविश्वासमा हेरियो।

बहस राजको स्मरणीय लाइनले टुङ्गियो, “प्रधानमन्त्रीले किन सडक पार गरे? प्रश्नको जवाफ दिनबाट बच्न!” भीड हाँसोले गुन्जियो, र राजको लोकप्रियता नयाँ उचाइमा पुग्यो। अर्को चुनाव जित्ने उनको वास्तविक मौका थियो भन्ने स्पष्ट थियो।

चुनावको मिति नजिकिँदै गर्दा राजको अभियानले वास्तविक मोड लियो । उनले कमेडियनहरूको समूह लिएर देशभर यात्रा गर्न थाले, आफ्ना जुलुसहरूलाई पूर्ण कमेडी महोत्सवमा परिणत गरे। यी कार्यक्रममा सहभागी हुन टाढा–टाढाबाट मानिसहरू आ–आफ्नो राजनीतिक व्यथा बिर्सेर रमाइलो हाँसो लिएका थिए ।

तर नेपालको राजनीति कहिल्यै ट्विट एन्ड टर्नविना हुँदैन। राजका प्रतिद्वन्द्वी प्रधानमन्त्रीले आफ्नै ब्रान्ड अफ ह्युमरसँग काउन्टर गर्ने निर्णय गरे। उसले आफ्नो लागि ठट्टाहरू सिर्जना गर्न लेखकहरूको टोलीलाई काममा राख्यो, तर तिनीहरू सबै फ्ल्याट भए। कमेडीमा उनको प्रयासहरू यति क्रिन्ज-योग्य थिए कि उनका आफ्नै समर्थकहरूले पनि मद्दत गर्न सकेनन्।

यसबिचमा राजले गति लिने क्रम जारी छ । उनले एक नीति प्लेटफर्म प्रस्तुत गरे जुन सामान्य ज्ञान र हास्यमा आधारित थियो। उदाहरणका लागि, उनले संसद् भवनमा विशाल ह्यामस्टर ह्वीलहरू जडान गरेर कहिल्यै न अन्त्य हुने बिजुलीको अभाव समाधान गर्ने वाचा गरे, जसमा राजनीतिज्ञहरूले पालैपालो पालैपालो विद्युत् उत्पादन गर्ने क्रममा दौडिए। विचारको मूर्खता जनतामा प्रतिध्वनित भयो।

चुनावको दिन आयो, र राजको पार्टीले भारी मतले जितेको राष्ट्रले हेर्‍यो। उहाँ नयाँ प्रधानमन्त्री हुनुभयो, र नेपाली राजनीतिक सर्कसको रिंगमास्टर भयो। तर राजलाई थाहा थियो कि वास्तविक काम भर्खरै सुरु भएको थियो।

प्रधानमन्त्रीको हैसियतमा राजले आफ्नो सेन्स अफ ह्युमर कायम राख्दै देशमा स्थायित्व ल्याउने चुनौतीपूर्ण कार्यको सामना गर्नुभयो। उनले संसद्को विशेष अधिवेशन बोलाएर स्ट्यान्ड अप कमेडी क्लबमा परिणत गरेर सुरु गरेका हुन् । उनले सबै दलका राजनीतिज्ञहरूलाई आफ्नो, आफ्नो पार्टी र राष्ट्रको अवस्थाको बारेमा चुटकुले सुनाउन प्रोत्साहित गरे। नेपाली राजनीतिमा यो एक महत्त्वपूर्ण क्षण थियो, किनकि राजनीतिज्ञहरूले आफ्ना गार्डहरूलाई तल झारे र सँगै हाँसे।

राजले काठमाडौँका गल्लीहरू सफा गर्ने अभियान पनि थाले र सम्भव भएसम्म अपारंपरिक तरिकाले गरे। उनले “क्याप्टेन क्लिनअप” भनिने सुपर हिरोको रूपमा लुगा लगाए र सडक-सफाइ कार्यक्रमहरू आयोजना गरे जसले जीवनका सबै क्षेत्रका स्वयंसेवकहरूलाई आकर्षित गर्‍यो। स्प्यान्डेक्स पहिरन लगाएको र कुखुरा बोकेको प्रधानमन्त्रीको दृश्य आशा र परिवर्तनको प्रतीक बन्यो ।

तर, सबै जना राजको दृष्टिकोणबाट उत्साहित भएनन्। राजनीतिक प्रतिष्ठानमा पुरानो गार्डले आफ्नो लोकप्रियताबाट खतरा महसुस गरे र हास्यले राजनीतिको गम्भीरतालाई कमजोर पार्दै छ कि भनेर डराए। उनीहरूले उनलाई सत्ताबाट हटाउने षड्यन्त्र गरे।

एक रात, जब राज अर्को कमेडीले भरिएको र्‍यालीको लागि तयारी गर्दै थिए, उसले एउटा रहस्यमय सन्देश प्राप्त गर्‍यो जसमा उनलाई आसन्न कूको चेतावनी दिइयो। अविचलित, राजले परिस्थितिलाई कमेडी स्किटमा परिणत गर्ने निर्णय गरे। उनले आफ्ना समर्थकहरूलाई भेला गरे र सैनिक अफिसरको लुगा लगाएका कलाकारहरूसँग नक्कली “कू” गरे। प्रत्यक्ष टेलिभिजनमा प्रफुल्लित संवाद र प्रतापले पूरा भएको तथाकथित विद्रोहलाई सम्पूर्ण राष्ट्रले अविश्वासका साथ हेरे।

विद्रोहलाई प्रहसनको रूपमा उजागर गरियो, र षड्यन्त्रकारीहरूलाई सार्वजनिक रूपमा उपहास गरियो। राजको लोकप्रियता अझ बढ्यो, र उनले महत्त्वपूर्ण राजनीतिक सुधारहरू लागू गर्ने अवसरको सदुपयोग गरे, मानिसहरूलाई मनोरञ्जन दिइरहँदा, आफ्नो अद्वितीय हास्य र रचनात्मक समाधानहरूको साथ, राजले नेपालको राजनीतिक परिदृश्य परिवर्तन गरे। जनताले राजनीतिलाई अब गम्भीर मामिलाको रूपमा हेरेनन्; यो आनन्द र आशावादको स्रोत बन्यो। नेपाली राजनीतिक सर्कस जारी रह्यो, तर यो पटक अझ पारदर्शी र खुला सरकारको प्रतीकको रूपमा।

वर्षौँ बित्दै जाँदा राज नेपाली राजनीतिमा प्रिय व्यक्ति बने । उहाँको विरासत मानिसहरूलाई हँसाउने मात्र होइन; यो देखाउने बारेमा थियो कि सबैभन्दा चुनौतीपूर्ण परिस्थितिहरूमा पनि, हास्य र नवीनता परिवर्तनको लागि शक्तिशाली उपकरण हुन सक्छ।

र यसैले, ग्रेट नेपाली पोलिटिकल सर्कसले राजनीतिको क्षेत्रमा पनि राम्रो हाँसो र मूर्खताको ड्यासले मानिसहरूलाई एकजुट गर्न र संसारलाई उज्यालो ठाउँ बनाउन लामो यात्रा गर्न सक्छ भन्ने चिर कालीन सम्झना बन्यो।