नेपालमा रक्तदान: व्यापारिक चासोको बीचमा जीवन बचाउने ऐन

सम्राट थापा/ चितवन आवाज

भरतपुर । रक्तदान एक महान् कार्य हो जसले जीवन बचाउन र स्वास्थ्य सेवा प्रणालीमा महत्त्वपूर्ण योगदान दिन सक्छ। नेपालमा, अन्य धेरै देशहरू जस्तै, विभिन्न चिकित्सा अवस्थाहरू, दुर्घटनाहरू, शल्यक्रियाहरू, वा बच्चा जन्माउने जटिलताहरूको कारण रक्तदानको आवश्यकता परेका बिरामीहरूको लागि रक्तदानले महत्त्वपूर्ण जीवन रेखाको रूपमा काम गर्दछ। यद्यपि, रक्तदान मुख्यतया परोपकारी अभिप्रायद्वारा सञ्चालित भए तापनि केही व्यक्ति वा संस्थाहरूका लागि यो अत्यावश्यक सेवाको नैतिकता र अखण्डताको बारेमा चिन्ता बढाएर व्यवसाय बन्ने उदाहरणहरू छन्।

नेपालमा रक्तदानको महत्त्व

देशको विविध भूगोल, सीमित स्वास्थ्य सेवा पूर्वाधार र बारम्बार आउने प्राकृतिक प्रकोपलाई ध्यानमा राखी नेपालको स्वास्थ्य सेवा प्रणालीमा रक्तदानले महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। नेपालमा रक्तदान महत्त्वपूर्ण हुनुका धेरै कारणहरू छन्:

आपत्कालीन अवस्था र दुर्घटनाहरू: नेपालले भूकम्प र बाढी जस्ता प्राकृतिक प्रकोपहरू बारम्बार अनुभव गर्दछ, जसले दुर्घटना र चोटपटक निम्त्याउँछ। प्रभावितहरूलाई तत्काल चिकित्सा सहायता प्रदान गर्न यी अवस्थाहरूमा रक्तदान महत्त्वपूर्ण छ।

मातृ हेरचाह: बच्चा जन्माउने बेला रगत चढाउनु आवश्यक हुन्छ, विशेष गरी जटिलताहरूको अवस्थामा। सुरक्षित रगतको समयमै पहुँचले मातृ मृत्युलाई रोक्न सक्छ।

रोगहरू: क्यान्सर, थैलासेमिया र एनीमिया लगायत विभिन्न चिकित्सा अवस्था भएका बिरामीहरू आफ्नो अवस्था व्यवस्थापन गर्न नियमित रक्त क्षेपणमा भर पर्छन्।

सर्जिकल प्रक्रियाहरू: धेरै सर्जिकल प्रक्रियाहरू, जस्तै अङ्ग प्रत्यारोपण र प्रमुख शल्यक्रियाहरू, सफल परिणाम सुनिश्चित गर्न रगत ट्रान्स फ्युजन आवश्यक पर्दछ।

रक्तदानको परोपकारी पक्ष

नेपालमा धेरैजसो रक्तदान परोपकार र खाँचोको समयमा सँगी नागरिकहरूलाई सहयोग गर्ने इच्छाद्वारा सञ्चालित स्वयंसेवकहरूद्वारा गरिन्छ। यी दाताहरूलाई उनीहरूको योगदानको लागि क्षतिपूर्ति दिइँदैन र जीवन बचाउन स्वेच्छाले आफ्नो रगत प्रस्ताव गर्दछ। धेरै अस्पताल र रक्त बैङ्कहरू सुरक्षित रगतको पर्याप्त आपूर्ति कायम राख्न यो नि:स्वार्थ कार्यमा भर पर्छन्।

व्यवसायको रूपमा रक्तदान

रक्तदानको परोपकारी पक्ष सराहनीय भए पनि नेपालमा रक्तदान व्यवसायमा परिणत भएको उदाहरणहरू छन्। धेरै सम्बन्धी अभ्यासहरू प्रकाशमा आएका छन्:

वाणिज्य रक्त बैङ्कहरू: केही निजी रक्त बैङ्कहरूले रगत एकाइहरूको लागि अत्यधिक शुल्क लिन्छ, बिरामी र तिनीहरूका परिवारको अत्यावश्यकताको शोषण गर्दै। यो अभ्यासले जीवन बचाउने सेवाबाट लाभ उठाउने बारे नैतिक चिन्ताहरू खडा गरेको छ।

रक्त दलालहरू: “रक्त दलालहरू” भनेर चिनिने अनैतिक व्यक्तिहरूले दाताहरू र बिरामीहरूलाई शुल्कमा जोडेर रगतको मागको फाइदा उठाउँछन्। यी दलालहरू प्रायः खैरो क्षेत्रमा काम गर्छन्, र तिनीहरूका गतिविधिहरूमा नियमनको कमी छ।

अपर्याप्त नियमन: नेपालमा रक्तदान क्षेत्रले नियमन र पर्यवेक्षणको सन्दर्भमा चुनौतीहरूको सामना गरिरहेको छ। अनैतिक अभ्यासहरू रोक्न कडा दिशानिर्देश र अनुगमनको आवश्यकता छ।

मुद्दालाई सम्बोधन गर्दै

रक्तदान मुख्यतया एक परोपकारी कार्य हो भनी सुनिश्चित गर्न, धेरै चरणहरू लिन सकिन्छ:

कडा नियमन: सरकारले रक्तदान र ब्लड बैङ्कहरू सञ्चालन गर्न कडा नियमहरू स्थापना गरी लागू गर्नुपर्छ। नियमित निरीक्षण र लेखा परीक्षणले पारदर्शिता र जबाफदेहिता कायम राख्न मद्दत गर्न सक्छ।

जनचेतना: स्वैच्छिक रक्तदानको महत्त्व र वाणिज्य रक्त बैङ्कसँग सम्बन्धित जोखिमहरूका बारेमा जनचेतना जगाउनुले अनैतिक अभ्यासहरूलाई निरुत्साहित गर्न सक्छ।

मूल्य निर्धारणमा पारदर्शिता: निजी रक्त बैङ्कहरूले बिरामीहरू र तिनीहरूका परिवारहरूको शोषण हुन नदिने कुरा सुनिश्चित गर्न तिनीहरूको मूल्य र लागतको बारेमा पारदर्शी हुनुपर्छ।

स्वैच्छिक दानलाई प्रवर्द्धन गर्दै: सचेतना अभियानहरू, मान्यता जस्ता प्रोत्साहनहरू, र दाताहरूको सुरक्षा र कल्याण सुनिश्चित गर्न स्वैच्छिक दानलाई प्रोत्साहित गर्दै सुरक्षित रगतको स्थिर आपूर्ति कायम राख्न मद्दत गर्न सक्छ।

निष्कर्ष

नेपालमा रक्तदान एक अत्यावश्यक र जीवन बचाउने कार्य हो जुन स्वयंसेवकहरूको परोपकारमा भर पर्छ। रक्तदानको व्यवसायीकरणको बारेमा चिन्ताहरू भए पनि, यस महत्त्वपूर्ण सेवाको नैतिक र मानवीय पक्षहरू संरक्षित छन् भनी सुनिश्चित गर्न कदमहरू चाल्न सकिन्छ। नेपालमा रक्तदानको अखण्डतालाई जोगाउन कडा नियमन, बढ्दो जनचेतना र स्वैच्छिक दान प्रवर्द्धन गर्ने प्रतिबद्धता आवश्यक छ। अन्ततः, लक्ष्य सधैँ लाभ भन्दा जीवन बचाउने प्राथमिकतामा हुनुपर्छ।