नेपालको मिडिया परिदृश्य: निजी स्वामित्वको प्रभुत्व नेभिगेट गर्दै

परिचय

हालैका वर्षहरूमा, नेपालको मिडिया परिदृश्यमा निजी स्वामित्वतर्फ उल्लेखनीय परिवर्तन भएको छ। यो परिवर्तनले देशमा सञ्चार माध्यमको स्वतन्त्रता र वस्तुनिष्ठतामाथि प्रश्न उठाएको छ । यस लेखमा, हामी नेपालको मिडियाको विकासशील परिदृश्यको खोजी गर्छौं, जहाँ निजी कम्पनीहरूले बढ्दो प्रभावकारी भूमिका खेलिरहेका छन्।

निजी स्वामित्व तर्फ शिफ्ट

कुनै समय मुख्यतया राज्यको स्वामित्वमा रहेको नेपालको मिडिया क्षेत्र क्रमशः निजी स्वामित्वतर्फ सर्दै गएको छ । नेपालले बहुदलीय प्रजातन्त्र र आर्थिक उदारीकरणलाई अंगाल्दा सन् १९९० को दशकको प्रारम्भमा यो सङ्क्रमण तीव्र रूपमा सुरु भयो। त्यसबेलादेखि, धेरै निजी मिडिया कम्पनीहरू उभिएका छन्, मिडिया परिदृश्य विविधीकरण गर्दै र नयाँ परिप्रेक्ष्यहरू ल्याउँदै।

कर्पोरेट मिडिया समूहको वृद्धि

नेपालको मिडियाको विकासमा एउटा उल्लेखनीय प्रवृत्ति भनेको शक्तिशाली व्यापार समूहहरूको स्वामित्वमा रहेका मिडिया समूहहरूको उदय हो। यी समूहहरूले प्राय: समाचारपत्रहरू, टेलिभिजन च्यानलहरू, रेडियो स्टेशनहरू, र अनलाइन प्लेटफर्महरू सहित धेरै मिडिया आउटलेटहरू सञ्चालन गर्छन्। यस विविधीकरणले मिडिया उद्योगमा वित्तीय स्थायित्व र वृद्धिका अवसरहरू ल्याएको छ भने यसले सम्पादकीय स्वतन्त्रतामा पनि चिन्ता बढाएको छ।

सम्पादकीय स्वतन्त्रताका लागि चुनौतीहरू

नेपालको मिडिया क्षेत्रमा निजी कम्पनीहरूको प्रभुत्वले सम्भावित स्वार्थको द्वन्द्व र पक्षपाती रिपोर्टिङको चिन्ता बढाएको छ। समूहको स्वामित्वमा रहेका मिडिया आउटलेटहरू तिनीहरूका मालिकहरूको व्यापारिक हितबाट प्रभावित हुन सक्छन्, जसले गर्दा तिनीहरूको रिपोर्टिङको निष्पक्षतामाथि प्रश्नहरू खडा हुन्छन्। सम्पादकीय स्वतन्त्रताको लागि यो चुनौतीले वाचडग र वस्तुनिष्ठ सूचना प्रदायकको रूपमा मिडियाको भूमिकालाई कमजोर बनाउन सक्छ।

पत्रकारिता निष्ठाको भूमिका

नेपालका पत्रकारहरूले निजी स्वामित्वले महत्त्वपूर्ण प्रभाव पार्न सक्ने वातावरणमा काम गर्दा व्यावसायिक मापदण्डहरू पूरा गर्ने दोहोरो चुनौती सामना गर्छन्। यस्तो सन्दर्भमा वस्तुनिष्ठता र निष्पक्षता लगायत पत्रकारिताको इमान्दारीता कायम राख्नु महत्त्वपूर्ण हुन्छ। पत्रकारहरूले कर्पोरेट हित र जनताको सही र निष्पक्ष सूचनाको अधिकार बीचको नाजुक सन्तुलन नेभिगेट गर्नुपर्दछ।

नियामक फ्रेमवर्क र मिडिया स्वामित्व

नेपालमा मिडियाको स्वामित्व र सञ्चालनलाई नियन्त्रण गर्ने नियामक ढाँचालाई सावधानीपूर्वक जाँच र सम्भावित सुधारको आवश्यकता छ। कडा नियमहरू र पारदर्शिता उपायहरूले सम्भावित चासोको द्वन्द्वलाई कम गर्न र मिडिया आउटलेटहरूले कर्पोरेट हितहरू भन्दा सार्वजनिक हितलाई प्राथमिकता दिने कुरा सुनिश्चित गर्न मद्दत गर्न सक्छ। स्वस्थ लोकतन्त्रका लागि मिडिया क्षेत्र बहुलवादी र प्रतिस्पर्धात्मक रहने सुनिश्चित गर्नु अत्यावश्यक छ।

नागरिक समाज र सार्वजनिक संलग्नता को भूमिका

सञ्चारमाध्यमलाई जवाफदेही बनाउन नेपालका नागरिक समाजका संस्थाहरू, सञ्चारकर्मी र सरोकारवाला नागरिकहरूसँगै महत्वपूर्ण भूमिका खेल्छन्। रचनात्मक संवादमा संलग्न हुनु र मिडिया स्वामित्वमा अझ बढी पारदर्शिताको वकालत गर्नाले जीवन्त र स्वतन्त्र मिडिया क्षेत्र कायम राख्न मद्दत गर्न सक्छ। जिम्मेवार पत्रकारिताको प्रवर्द्धन र लोकतान्त्रिक मूल्यमान्यताको रक्षाका लागि जनचेतना र सहभागिता आवश्यक छ ।

नेपालमा स्वतन्त्र र साहसी मिडियालाई प्रवर्द्धन गर्न सरकारले धेरै महत्वपूर्ण कदम चाल्नुपर्छ:

 • मिडिया कानूनहरू बनाउनुहोस् र बलियो बनाउनुहोस्: सरकारले प्रेस स्वतन्त्रताको रक्षा गर्ने, सेन्सरशिप रोक्न र मिडियाको स्वामित्वमा पारदर्शिता सुनिश्चित गर्ने बलियो मिडिया कानूनहरू स्थापना र लागू गर्नुपर्छ। यी कानूनहरूले एकाधिकार रोक्न मिडिया सञ्चालन, इजाजतपत्र, र स्वामित्व सीमाहरूको लागि स्पष्ट दिशानिर्देशहरू प्रदान गर्नुपर्छ।
 • एक स्वतन्त्र नियामक निकाय स्थापना गर्नुहोस्: एक निष्पक्ष र स्वतन्त्र मिडिया नियामक प्राधिकरणको निर्माणले मिडिया सञ्चालनहरूको निरीक्षण गर्न र नैतिक मापदण्डहरूको अनुपालन सुनिश्चित गर्न मद्दत गर्न सक्छ। सरकारी हस्तक्षेप रोक्न सञ्चार विज्ञ, पत्रकार र नागरिक समाजका प्रतिनिधि सम्मिलित यो निकाय बनाउनुपर्छ ।
 • मिडिया साक्षरता प्रवर्द्धन गर्नुहोस्: सरकारले जनतालाई आलोचनात्मक सोच, तथ्य-जाँच र सूचनाका विश्वसनीय स्रोतहरू बारे शिक्षित गर्ने उद्देश्यले मिडिया साक्षरता कार्यक्रमहरूमा लगानी गर्नुपर्छ। मिडिया-साक्षर समाजले मिडिया आउटलेटहरूलाई उनीहरूको सामग्रीको लागि जवाफदेही बनाउन सक्छ।
 • सार्वजनिक प्रसारणलाई प्रोत्साहन दिनुहोस्: सरकारी नियन्त्रणबाट स्वतन्त्र सार्वजनिक सेवा प्रसारणको विकासलाई समर्थन गर्नुहोस्। सार्वजनिक प्रसारणले सूचनाको वैकल्पिक स्रोतको रूपमा सेवा गर्न सक्छ र विभिन्न दृष्टिकोणहरू प्रस्ताव गर्न सक्छ।
 • पत्रकारहरूलाई संरक्षण गर्नुहोस्: पत्रकारहरूलाई उत्पीडन, धम्की र हिंसाबाट जोगाउने कानूनहरू बनाउनुहोस् र लागू गर्नुहोस्। पत्रकारहरुका लागि दुव्र्यवहारको रिपोर्ट गर्न र कानुनी उपाय खोज्ने संयन्त्र स्थापना गर्ने ।
 • मिडियाको स्वामित्वमा पारदर्शिता: मिडिया संगठनहरूलाई उनीहरूको स्वामित्व संरचनाहरू, कोषका स्रोतहरू, र चासोको सम्भावित द्वन्द्वहरू खुलासा गर्न आवश्यक छ। यो पारदर्शिताले जनतालाई मिडियाको विश्वसनीयताको बारेमा सूचित निर्णय गर्न मद्दत गर्न सक्छ।
 • स्वामित्व विविधीकरण गर्नुहोस्: केही निगमहरूको हातमा मिडिया शक्तिको एकाग्रतालाई कम गर्न गैर-नाफामुखी र समुदायमा आधारित मिडिया संगठनहरू सहित मिडिया स्वामित्वको विविध दायरालाई प्रोत्साहित गर्नुहोस्।
 • स्वतन्त्र खोज पत्रकारितालाई समर्थन गर्नुहोस्: खोज पत्रकारिताको लागि आर्थिक सहयोग र प्रोत्साहन प्रदान गर्नुहोस्, जसलाई प्रायः महत्त्वपूर्ण स्रोतहरू चाहिन्छ र जोखिमपूर्ण हुन सक्छ। गुणस्तरीय पत्रकारिताको लागि अनुदान र पुरस्कारले स्वतन्त्र मिडिया आउटलेटहरू फस्टाउन मद्दत गर्न सक्छ।
 • नागरिक समाजसँगको सहकार्य: मिडिया अभ्यासहरू अनुगमन गर्न, नैतिक मापदण्डहरू पूरा भएको सुनिश्चित गर्न, र कुनै पनि उल्लङ्घनहरूलाई सम्बोधन गर्न सरकार, नागरिक समाज संगठनहरू र मिडिया वाचडगहरू बीचको सहकार्य बढाउनुहोस्।
 • खुला डाटा र सूचनाको पहुँचलाई बढावा दिनुहोस्: सरकारी तथ्याङ्क र सूचनाहरू पत्रकार र जनताका लागि सजिलैसँग पहुँचयोग्य छन् भनी सुनिश्चित गर्नुहोस्। प्रभावकारी प्रतिवेदनका लागि सरकारी कामकाजमा पारदर्शिता आवश्यक छ।
 • अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्डका लागि अधिवक्ता: अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूसँग संलग्न हुनुहोस् र अन्तर्राष्ट्रिय सम्झौता र सन्धिहरूमा उल्लिखित मिडिया नियमन र प्रेस स्वतन्त्रतामा उत्कृष्ट अभ्यासहरू अपनाउनुहोस्।
 • सार्वजनिक अधिकारीहरूलाई शिक्षित गर्नुहोस्: प्रजातान्त्रिक समाजमा मिडियाको भूमिका र प्रेस स्वतन्त्रताको महत्त्वको बारेमा उनीहरूको बुझाइ बढाउन सार्वजनिक अधिकारीहरूलाई तालिम र सचेतना कार्यक्रमहरू प्रस्ताव गर्नुहोस्।

यी कदमहरू चालेर नेपाल सरकारले मिडियाले स्वतन्त्र, साहसी र नैतिकताका साथ काम गर्न सक्ने वातावरण सिर्जना गर्न सक्छ। यो दृष्टिकोणले प्रेस स्वतन्त्रताको संरक्षण मात्र होइन, जीवन्त लोकतन्त्रमा पनि योगदान पुर्‍याउँछ जहाँ नागरिकहरू राम्ररी जानकार हुन्छन् र आफ्ना नेता र संस्थाहरूलाई जवाफदेही बनाउन सक्षम हुन्छन्।

निष्कर्ष

नेपालको मिडिया परिदृश्य महत्वपूर्ण परिवर्तन हुँदैछ, निजी स्वामित्वलाई केन्द्रमा राख्दै। यो परिवर्तनले वित्तीय स्थायित्व र वृद्धिका अवसरहरू ल्याएको छ भने यसले सम्पादकीय स्वतन्त्रता र लोकतान्त्रिक समाजमा मिडियाको भूमिकामा चुनौतीहरू खडा गरेको छ। नेपालको मिडिया क्षेत्रले कुनै पनि स्वामित्वमा रहेर वस्तुनिष्ठता, निष्पक्षता र सार्वजनिक हितको सिद्धान्तलाई आत्मसात गर्ने कुरा सुनिश्चित गर्न सञ्चार संस्थाहरू, नियामक निकायहरू, नागरिक समाज र जनतालगायत सबै सरोकारवालाहरूको लागि आवश्यक छ। कुनै पनि लोकतन्त्रको स्वास्थ्यका लागि बलियो र स्वतन्त्र मिडिया अत्यावश्यक हुन्छ, र नेपालले आफ्नो विकसित मिडिया परिदृश्यमा यी मूल्यहरूलाई जोगाउन प्रयास गर्नुपर्छ।

सम्राट थापा/चितवन आवाज