उत्तर कोरियाले गर्‍यो सियोल सैन्य सम्झौता निलम्बन, सीमामा पठायाे सेना

प्योङयाङ । उत्तर कोरियाले दक्षिण कोरियासँगको सीमामा थप सेना र सैन्य उपकरणहरू लैजाने बताएको छ ।

प्योङयाङले सैन्य जासूस उपग्रहको प्रक्षेपणको प्रतिक्रियामा सियोलले सम्झौताका अंशहरू निलम्बन गरेपछि २०१८ संयुक्त सैन्य सम्झौतामा नबाँधिने पनि जनाएको छ । ‘उत्तर कोरिया सम्झौतामा कहिल्यै बाध्य हुनेछैन,’ राज्य मिडियाले बिहीबार रक्षा मन्त्रालयलाई उद्धृत गर्दै रिपोर्ट गरेको छ। उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उन र दक्षिण कोरियाका पूर्व राष्ट्रपति मुन जे इनबीचको २०१८ शिखर सम्मेलनमा व्यापक सैन्य सम्झौता प्रायद्वीपमा तनाव कम गर्न र दुई देशहरू बीच विश्वास निर्माण गर्ने प्रयासको रूपमा हस्ताक्षर गरिएको थियो।

गत मे र अगस्टमा असफल भए पछि प्योङयाङले माल्लिग्योङ–१ लाई सफलतापूर्वक कक्षमा प्रक्षेपण गरेको बताएपछि सियोलले बुधबार सम्झौताका केही भागहरूबाट पछि हटेकाे हाे । ‘हामी उत्तर दक्षिण सैन्य सम्झौता अनुसार रोकिएका सबै सैन्य उपायहरू तुरुन्तै पुनर्स्थापित गर्नेछौं,’ मन्त्रालयले आधिकारिक कोरियाली सेन्ट्रल न्यूज एजेन्सी (केसीएनए) द्वारा जारी विज्ञप्तिमा भनिएकाे छ ।

‘हामी जमिन, समुद्री र वायु लगायत सबै क्षेत्रमा सैन्य तनाव र द्वन्द्व रोक्नको लागि उठाइएका सैन्य कदमहरू फिर्ता लिनेछौं र सैन्य सीमांकन रेखाको साथ क्षेत्रमा थप शक्तिशाली सशस्त्र बल र नयाँ प्रकारका सैन्य उपकरणहरू तैनाथ गर्नेछौं,’ उसले भनेको छ,’ उत्तर कोरियाले भन्यो, ’दक्षिण कोरियाले अहिलेको अवस्थालाई अनियन्त्रित चरणमा धकेलिएको गैरजिम्मेवारपूर्ण र गम्भीर राजनीतिक र सैन्य उत्तेजनाको लागि ठूलो मूल्य चुकाउनु पर्छ ।’ राज्य मिडियाले बुधबार रिपोर्ट गरेको छ कि किमले प्यासिफिक टापु गुआममा संयुक्त राज्य अमेरिकाको सैन्य अड्डाहरूको उपग्रहद्वारा फिर्ता पठाइएको इमेजरी समीक्षा गर्न सक्षम भइसकेको छ । किमले टोही उपग्रहको सफल विकासलाई आफ्नो सैन्य आधुनिकीकरण कार्यक्रमको प्राथमिकतामा राखेका छन् । तर्क दिएका छन् कि उपकरणले उत्तर कोरियाको आफ्नो छिमेकीलाई निगरानी गर्ने र दक्षिण कोरिया र अमेरिकाबाट आउने कथित खतराहरूको सामना गर्ने क्षमतामा सुधार गर्नेछ।

प्योङयाङले नोभेम्बर २२ र डिसेम्बर १ को बीचमा भूउपग्रह प्रक्षेपण गर्ने योजनाको बारेमा जापानलाई सूचित गरेको केही घण्टापछि मल्लगीयोङ–१ मंगलबार राति प्रक्षेपण गरिएको थियो। त्यस्ता प्रक्षेपणहरू उत्तर कोरियाको ब्यालिस्टिक मिसाइल कार्यक्रमलाई रोक्न डिजाइन गरिएको संयुक्त राष्ट्र सुरक्षा परिषद प्रतिबन्धहरू अन्तर्गत प्रतिबन्धित छन् र यसलाई दक्षिण कोरिया, जापान, अमेरिका र संयुक्त राष्ट्रले तुरुन्तै निन्दा गरेको छ। बुधबार दिउँसो प्रक्षेपणको प्रतिक्रियामा दक्षिण कोरियाले २०१८ सम्झौताको आंशिक निलम्बनमा आफ्नो उत्तरी सीमामा निगरानी कार्यहरू पुनः सुरु गरेको हो ।